Hakkımızda

TurkishBank Group; KKTC, Türkiye ve İngiltere’de yerleşik dört ayrı Banka ve bu Bankaların diğer grup şirketlerinden oluşmakta olup, sadece finansal alanda faaliyet göstermektedir.  TurkishBank Group adına iştirakleri TürkBankası ve TürkSigorta küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik olarak bir dizi program sürdürmektedir. Bu kapsamda, TurkishBank Group küresel ısınma ve iklim değişikliğinin Kıbrıs’ı nasıl etkilediğine dikkat çekmek, yeşili korumak ve çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamak gayretiyle birçok  projeyi hayata geçirmektedir.

Nisan 2020’de TurkishBank Group’un karbon ayak izini küçültmek amacıyla faaliyete geçirilen Güneş Enerjisi Sistemi ile enerji ihtiyacının tümünü güneş panellerinden sağlayarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dünya bırakmayı hedeflemektedir. Bu proje sayesinde, yıllık 576.201 kilogramlık karbon emisyonunun doğaya salınımının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. 

TurkishBank Group 2020 yılında kalplerde derin yaralar bırakan orman yangınından büyük zarar gören Kalkanlı Ovasını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği alanda 30 bin fidanla yeşertti. TürkBankası’nın ikinci ormanı olan bu orman, TurkishBank Group’un kuruluşunun 120. Yılına ithafen “120. Yıl Ormanı”olarak adlandırılmıştır. 

İsviç Coding ile yapılan işbirliğiyle çocuklarımızın, gençlerimizin ve yetişkinlerimizin katılımıyla, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine ilişkin uluslararası kurumların ve uluslararası anlaşmaların belirlediği ortak hedeflere katkıda bulunmak üzere Keep Green-Yeşili Koru Kodlama Kursları ve Keep Green Web TV projelerini yarattı.

Ayrıca, işyerinde plastik ve kağıt kullanımını minimize etmek için, TürkBankası’nda cam damacana gibi geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir ürünler kullanılmakta, kafeterya dahil ofislerde plastik şişe ve bardak bulunmamaktadır. 

Tüm bu projelerin temel misyonu, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirgemeye imkan sağlayacak yeşil politikalar hakkında farkındalık yaratmaktır. 

Bilindiği gibi atmosferimizde biriken karbon dioksit (CO2), metan (CH4), nitröz oksit (N2O), hidroflorokarbonlar (HFC'ler), perflorokarbonlar (PFC'ler) ve sülfür hekza florid (SF6) gibi sera gazları küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine neden olur.

Küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini durdurmak için devletlerin, şirketlerin ve bireylerin atacağı adımlar hızlanmadığı takdirde, dünyamız yüzyılın sonunda daha da ısınacak ve iklim değişikliği sebebiyle kıyı selleri, kuraklık, tusunami gibi doğal felaketler artacaktır. 

Bu nedenle, TurkishBank Group olarak karbon ayak izimizi küçültmek ve bu konuda farkındalığı arttırmak için somut önlemler almaktayız.